3 schodíky vás privedú k zmysluplnej práci

Nikto z vás sa nemusí nechať ubíjať prácou, ktorá vám nerobí radosť a nedáva zmysel. Nemusíte sa „zapredať“ ani kvôli peniazom. Radšej si nájdite svoju „parketu“ a budete šťastnejší vy, aj ľudia okolo vás. Je jednoduchšie nájsť si svoju ideálnu prácu, ako trpieť v tej nevyhovujúcej. Stačí vám urobiť 3 praktické kroky.

3 kroky k svojmu poslaniu

Na zmysluplnú prácu má právo každý človek. Ak naozaj chcete, môžete si ju nájsť v 3 krokoch. V 1. kroku preskúmate, aká činnosť vám prináša najväčšiu radosť. Jej zmysel, vám ukážu vaše 3 schodíky, čiže podvedomé priority. V 2. kroku zmapujete, akou formou by ste svoju prácu chceli robiť. A v 3. kroku ponúknete svoje služby ľuďom, ktorým vaša práca pomôže. Za odmenu vás čaká šťastie, naplnený pracovný život a hojnosť.

Všetci sa potrebujeme realizovať

Práca dáva krídla, alebo ubíja. Ak vás ubíja, nemôžete sa v nej realizovať, čo spôsobuje rôzne traumy. V pyramíde osobných potrieb je podľa amerického psychológa A. Maslowa sebarealizácia najvyššou ľudskou potrebou. Kým si ju človek nenaplní, nie je šťastný. Niečo mu chýba a často ani sám nevie, čo. Talent, ktorý v ňom drieme ho núti k činnosti a keď ho nevyužíva, prežíva vnútorný konflikt.

Brzdy k vášmu šťastiu

Nevhodná práca vás brzdí v pracovnom, ale aj v osobnom raste. Ničí vám vzťahy a okráda vás o peniaze. Keď ste nešťastní v práci, chýba vám nadšenie, úspechy a sebadôvera. Svoju nespokojnosť prinášate domov a otravujete seba aj svoju rodinu. Rodina vás nebude podporovať, ak tam budete len nariekať alebo sa na nich vyvršovať. So sebadôverou a úspechmi úzko súvisia aj peniaze, takže ani peniazmi asi veľmi neoplývate.

Nevhodná práca sa podpísala aj pod vašu nízku seba-dôveru, presnejšie, seba – nedôveru. Nechuť k práci, neúspechy, nízka seba-dôvera a málo peňazí majú nepríjemný dopad na všetky oblasti vášho života. Na mienku o sebe, na vzťahy v rodine, ale aj na vaše zdravie.

Práca je neutrálna

Samotná práca nie je ani dobrá, ani zlá. Je iba vhodná, alebo nevhodná pre človeka, ktorý ju robí. Ak teda robíte prácu, ktorá vás nebaví, je to signál, že práca je určená pre niekoho iného. V podstate nosíte topánky niekoho iného a potom sa čudujete, že sa v nich necítite dobre. Vám aj všetkým „konzumentom“ vašich služieb pomôžete, ak sa radšej poobzeráte po tej svojej práci:).

ak ste v práci nešťastní, na vine nie je práca, ale nevhodný výber

Nemusíte sa nútiť do nevyhovujúcej práce len preto, aby ste mali z čoho žiť. Niekde inde na vás čaká práca, pripravená presne pre vás. Je to zmysluplná práca, ktorá vás bude tešiť a kde zúžitkujete svoje vedomosti aj vášeň.

Akú prácu ste si vybrali?

Otestujte sa od 0 – 10, ako vám sedí práca, ktorú robíte teraz. Nula znamená najmenej a 10 najviac. Ak ste napríklad na 4, vo svojej súčasnej práci nemáte veľkú možnosť sa realizovať. Nemôžete ukázať, čo je vo vás, pretože robíte prácu pripravenú pre niekoho iného. Akoby sa vám asi chodilo v topánkach svojho manžela?

topánky sú ok, ale len pre ľudí, ktorí sa v nich cítia dobre

Toto pravidlo platí aj pre prácu. Ak si nájdete povolanie, ktoré vás bude tešiť a napĺňať, budete prežívať úspechy a radosť. Pokiaľ nemáte podvedomé výhrady k peniazom, tak budete zahojení aj finančne.

Keď vás práca nebaví

Môjho kolegu zaujímali lietadlá. Poznal typy lietadiel, ich vlastnosti, výhody a nevýhody. Keď o nich rozprával, žiaril a bol nesmierne šťastný. Lenže, nič z toho nevyužil, pretože pracoval ako úradník.

Bol mizerným úradníkom, pretože ho to absolútne nebavilo.

Za 2 roky sa nedostal ani na jedinú služobnú cestu, hoci ostatní lietali stále. Nepodával potrebné výkony a nakoniec ho vyhodili. Jeho seba-vedomie dostalo na frak. A to všetko len preto, že si našiel totálne nevhodnú prácu.

1. krok – aká činnosť má pre vás zmysel?

Ktorá činnosť vám dáva zmysel? Kde využívate svoje vedomosti, talent a zručnosti najviac? Pri čom sa cítite ako ryba vo vode? Ak to začnete robiť ako svoju prácu, nebudete viac „žobrať“ uznanie a ocenenie. Uvedomíte si hodnoty, ktoré vytvárate a to vás naplní až po okraj. Prestanete lipnúť na úspechu, pretože vás bude baviť samotná činnosť. Paradoxne,  v uvolnenom stave prichádza pocit uspokojenia a výsledky najrýchlejšie.

priority v podvedomí vás nasmerujú k zmysluplnej práci a k vášmu poslaniu

Zmysel sa ukrýva vo vašich prioritách

K práci, ktorá má pre vás zmysel aj na podvedomej úrovni, vás privedú  vaše priority. Na objavenie podvedomých priorít stačí odpovedať na 13 jednoduchých otázok.

3 najvyššie priority

3 najvyššie priority vám ukážu zmysel na podvedomej úrovni

Zostavil ich Dr. Demartini a ako jeho facilitátor som dostala povolenie ich používať. Cieľom otázok je odhaliť  hodnoty. Nie tie skreslené, ale skutočné. Ak je človek so svojími hodnotami nespokojný, môže ich zmeniť.

priority môžete meniť, ale k tomu musíte poznať svoje aktuálne

Priority zisťujeme otázkami preto, že niečo iné si myslíme a niečo iné robíme. Ak napríklad svoj čas venujem písaniu knihy, ale hlava ma presviedča, že mám radšej dokončiť online kurz, cítim napätie. Z toho vzniká vnútorný konflikt, ktorých je každý deň neúrekom. Vďaka tomu si neužívam ani písanie knihy a nepohnem sa ani s kurzom. Nielen že som napísala málo, ale cítim sa aj veľmi unavená.

viac o tom, ako nás priority ovplyvňujú nájdete vo videu zdarma

Priority vyjadrujú, čo vám dáva zmysel a čo je pre vás dôležité. Kľúčové sú 3 najvyššie. Fungujú ako 3 neviditeľní šéfovia, ktorí vám diktujú spôsob života. Odhalia  esenciu vášho poslania a potom si nájdete formu.

Podvedomie človeka je ako obrovský procesor, ktorý riadi náš život.

2. krok – pohľadáte formu, akou chcete pracovať

Zmeňte svoje hobby na prácu. V tejto fáze porozmýšľajte, akou formou by ste svoju prácu chceli a mohli robiť. Myslite pri tom aj na ostatných, ktorým vaša práca pomôže. Keby ste svoju prácu robili len z rozmaru, asi by vás to dlho nebavilo. V génoch máme zakódovanú potrebu pomáhať a byť užitoční. Ak niečo zvládneme, radi to ponúkame ostatným, aby si pomohli tiež. Keď naša práca pomáha, máme zo seba dobrý pocit.

Akú formu by mala mať činnosť, ktorá vám dáva najväčší zmysel?

Napríklad moja klientka, ktorú nazvem Bianka,, chce pomáhať ľuďom k spravodlivosti. Nechcela to robiť tvrdými metódami, čo v jej jazyku znamenalo, že nechcela byť advokátkou. Nemala záujem ani pracovať na súde. Hľadala jemnejšiu formu vymáhania spravodlivosti, bez tvrdých sankcií.

Zistili sme, že najviac jej vyhovuje robiť mediátorku.

Urobila si kurz, zriadila si kanceláriu a pracuje. Vyštudovala síce právo, ale svoje poslanie robí formou mediácie. Má to pre ňu najväčší zmysel a prináša jej to najväčšiu radosť.

V 3. kroku ponúknete svoje služby

Teraz už viete, aká činnosť vám dáva zmysel. V 2. kroku ste si našli formu, akou chcete túto činnosť alebo prácu robiť. A teraz je čas pohľadať ľudí, ktorým vaša práca prinesie úžitok. Potom svoje služby ponúknete a necháte sa za ne kráľovsky zaplatiť. Toto je ten

vytúžený výsledok, ako sa dostať z bodu A do bodu B v pracovnej oblasti.

Ak svojou prácou pomôžete vyriešiť problémy iným, radi vám za tovar alebo službu zaplatia. Pokiaľ nemáte bloky prijímať peniaze, roztočíte prirodzený kolotoč výmeny svojich služieb za peniaze. Peniaze zasa na prevádzku a vzdelávanie, aby ste mohli robiť ešte lepšie. A takto stále dokola. Kolotoč, v ktorom robíte svoje poslanie sa vám bude veľmi páčiť a veľmi dobre vás aj uživí.

Ako zistíte, či ste si našli svoje poslanie?

Žiarite, ste šťastní, nadšení a pracovná doba sa vám zdá príliš krátka. Ešte ste toho chceli toľko stihnúť, ale čas ubehol ako voda. Škoda! Znie to ako v rozprávke, najmä ak teraz trpíte v práci len kvôli peniazom. Bŕŕŕ…väčšina z nás ten pocit pozná. Zasa pondelok, nechce sa mi, musím, kedy už bude piatok, hurá dovolenka!

Urobte 3 kroky a nájdite si prácu, v ktorej budete šťastní. Najviac tým pomôžete sebe a súčasne aj ostatným.

P. S. Práca je jednou zo 7 oblastí života, ktorá vás formuje zvnútra aj zvonku a má priamy dopad na to, či ste v živote sťastní alebo nešťastní.

P. P. S. Objavením zmysluplnej práce – svojho poslania – sa človek cíti šťastný a svoj život vníma z novej perspektívy.

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.