Cesta za šťastím

Článok je určený najmä tým z vás, ktorí žijete v manželstve alebo partnerskom vzťahu a cítite sa nešťastní. Pomôže vám nájsť príčiny svojho nešťastia a zmeniť ich za predpokladu, že ste otvorení a ochotní sa pozrieť na svoje „nešťastie“ aj z inej perspektívy.

Rozhovor medzi klientom a terapeutom je vodítkom, podľa ktorého môžete postupovať na svojej ceste za vlastným šťastím. Klientka má 46 rokov, je 20 rokov vydatá a deti dospievajú.

Terapeut= T                                               Klientka= K

T: Čo vás trápi? Čo by ste chceli zmeniť vo svojom živote?

K: Som nešťastná. Žijem s mužom, ktorému slúžim len ako „dobíjač energie“. Ako nejaký transformátor. Prežíva so mnou len starosti a ťažké chvíle, ale tie pekné chvíle si chodí užívať inde, asi s inými ženami. Nemá záujem prežívať so mnou tie šťastné chvíle. O celú našu rodinu sa stará ako o zvieratká – všetko materiálne blaho nám zabezpečuje, ale skutočne žiť s nami nechce. Vracia sa k nám asi len preto, lebo on potrebuje domov. Vlastne sa cítim používaná a zneužívaná…(klientka plače)

T: Čo by vám pomohlo?

K: Keby mi niekto ukázal, že sa dá žiť aj inak. Keby ma viedol krok za krokom.

T: Chcete vedieť, či sa dá žiť aj inak? ÁNO, DÁ.

K: Čo k tomu treba?

T: Pochopiť seba a rozvinúť v sebe to, čo chcete prežívať s partnerom. U vás je to RADOSŤ.

Kroky k radosti:

Radosť v sebe rozviniete tak, že:

1) najskôr zistíte, čo to je, čo vám robí radosť

2) potom si tú radosť budete robiť vy sama

3) a napokon budete sledovať zmeny, ako sa mení váš vzťah:

a) čo presne sa zmenilo vo vás samej, keď si dožičíte radosť,

b) ako reagujete na partnera a

c) ako sa zmenilo partnerovo správanie k vám.

K: Rozmýšľam, kedy sa veľmi teším. Je to vtedy, keď ma partner hladí na tvári a vlasoch, keď mi hovorí, aká som krásna, keď sa rozprávam s anjelmi, keď niekomu naozaj pomôžem, keď som prijímaná, keď ma ľudia chcú počúvať, keď sa dozviem novú informáciu k osobnému rozvoju, keď dostanem odmenu za svoju prácu, keď upracem byt, keď ľudí zaujíma, čo nové som vytvorila a dostanem spätnú väzbu. Teší ma, keď cvičím, keď som v lese, keď si spievam a tancujem.

T: Teraz ste úplne rozžiarená. Ako sa cítite pri pomyslení, že veci, ktoré vám robia radosť si viete naplniť sama? Že nie ste odkázaná na partnera? Mimochodom partner tu nie je na to, aby vám robil radosť. On má čo robiť so sebou, aby naplnil svoje vlastné potreby.

K: Áno, je mi omnoho lepšie. Teraz sa mi zdá veľmi jednoduché robiť si radosť. ŽIVOT VYZERÁ HNEĎ KRAJŠÍ.

T: Dobre, pozerajte sa do zrkadla a pochváľte sa za to, že ste nabrali odvahu čeliť svojmu trápeniu. Je to jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

 

            Urobili ste kus práce na ceste za svojím šťastím.

Gratulujem 🙂

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.