Peniaze a osobné hodnoty

Ako spolu peniaze a osobné hodnoty súvisia?

Veľmi, pretože s peniazmi zaobchádzame podľa toho, ako sú pre nás dôležité. Nemám na mysli fantazírovanie o sumách, ktoré by sme chceli vlastniť, ale o tom, ako zaobchádzame s tými, ktoré máme.

Mnoho ľudí rebríček svojich osobných hodnôt nepozná a teda ani nemôže vedieť, na ktorom mieste sú umiestnené peniaze. Ak sú pre vás peniaze na 6. až 150. mieste dôležitosti, pravdepodobne ich v reálnom živote nemáte. Bez ohľadu na to, koľko peňazí k vám príde, stále máte málo. Nedostatok peňazí je spôsobený aj tým, že len čo k vám prídu, vymieňate ich za veci a služby, ktoré sú pre vás dôležitejšie ako samotné  peniaze. To, čo je pre vás dôležitejšie určuje práve váš rebríček hodnôt.

Bohatí ľudia

Pre bohatých ľudí sú peniaze ako komodita veľmi dôležité, pretože ich majú a rozmnožujú ich. Po prijatí peňazí si najskôr časť odložia na osobitný účet a za zbytok si nakupujú veci či služby. Peniaze odložené na osobitný účet sú určené na generovanie ďalších príjmov. V procese zaobchádzania s peniazmi nezáleží na sumách, ktoré dostávate, ale hlavne na tom, ako s nimi naložíte.

Hierarchia osobných hodnôt

Každý z nás má svoj rebríček osobných hodnôt. Máte ho bez ohľadu na to, či si ho uvedomujete alebo nie. Je to rovnaké ako s pravidlami cestnej premávky. Platia aj vtedy, ak ich nepoznáte :-). Rebríček hodnôt  vyjadruje to, čo je pre vás najdôležitejšie na 1. mieste, 2. najdôležitejšie, 3. najdôležitejšie atď.  Hodnoty, ktoré máte na prvých piatich miestach sú pre vás vysoko motivačné a robíte všetko pre to, aby ste ich naplnili.

Príklad

Mojou najdôležitejšou osobnou hodnotou je štúdium ľudského správania. Som ochotná urobiť všetko pre to, aby som si túto potrebu naplnila. V praxi to znamená, že svoje príjmy vymieňam za knihy, kurzy a workshopy s danou tematikou.

Mojou druhou najdôležitejšou osobnou hodnotou je starostlivosť o fyzické telo. To znamená, že ak som momentálne spokojná s tým, ako mám naplnené štúdium, venujem čas, energiu i peniaze zdravej strave, oblečeniu a športu.

Keď som spokojná aj s mojím fyzickým JA, postarám sa o naplnenie svojej 3. osobnej hodnoty a tou je učenie iných. Hľadám spôsoby, ako by som mohla odovzdať to, čo už viem a čo v živote funguje. Formou koučingu, konzultácií a seminárov učím klientov, ako si nájsť svoju hierarchiu hodnôt, ako spoznať svoje poslanie, spojiť povolanie s poslaním a prelinkovať poslanie s peniazmi. Nemenej dôležitá oblasť, ktorá prináša ľuďom obrovskú úľavu je pochopenie svojich vzťahov v zrkadle, ktoré im nastavujú iní ľudia či situácie.

Po naplnení svojej 3. najdôležitejšej osobnej hodnoty sa poozberám, ako by som naplnila svoju 4. hodnotu atď.

Aké sú vaše osobné hodnoty?

euro-note-1205315_640
Začnite si všímať, čo je pre vás najdôležitejšie.  Bez čoho si svoj život neviete predstaviť? Aké veci máte najbližšie k sebe – doma, v práci alebo všade, kde sa zdržujete? Za čo ste ochotní vynaložiť svoje posledné peniaze?

Toto je časť otázok, ktorými je možné odhaliť vašu osobnú hierarchiu hodnôt.

Čo vám prinesie poznanie vášho rebríčka hodnôt

Po zistení svojej hierarchie hodnôt budete lepšie rozumieť toku peňazí. Budete môcť vedome sledovať, za čo ich vydávate. Pomôže vám to aj lepšie sa rozhodovať, koľko ich vydáte. Možno dospejete k záveru, že bude dobré začať s vytváraním „finančnej podušky“, ktorá vás uchráni stresu z nedostatku peňazí a začne vám pomaličky ale isto generovať príjmy.

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.