Prečo nás ľudia zraňujú a 4 kroky k zmene

Poznáte to? Mama ma nechápe, partner je workoholik a otec má radšej sestru, ako mňa. Moje deti na mňa kašlú a šéfa radšej ani nespomínam. Čo keby stačilo urobiť len pár jednoduchých krokov a všetko by sa zmenilo?

„Mama – haló! Zobuď sa a prestaň ma už konečne sekírovať! Nepotrebujem tvoje rady! Jediné čo od teba chcem, je pochopenie. Mohla by si ma aspoň chvíľu počúvať a nekomentovať?“

Alebo:

„Áno miláčik, chápem že to nemáš jednoduché, ale čo keby si aspoň niekedy pochopil aj ty mňa? Cítim sa uštvaná a osamelá. Načo mi je muž, ktorý so mnou nežije? Áno ja viem, že zarábaš. Ako však mám vysvetliť deťom, že so svojím otcom sa hrať jednoducho nemôžu. Peniaze nepomáhajú ani mne, keď sa cítim sama. Máš vôbec záujem žiť  s nami a nie vedľa nás?“

Alebo:

„Otec, prečo ma nemáš rád? Máš doma lekárku, presne tak ako si chcel. Starám sa nielen o teba, ale aj o tvojich známych. Lenže ty to berieš ako samozrejmosť. Úplne inak sa správaš, keď sa ozve sestra z Londýna.

Každému sa chváliš, že ti zavolala a ideš sa zblázniť od radosti. To, že sa ozve len keď niečo potrebuje, ti neprekáža. Ja sa môžem snažiť ako chcem, ale mňa si nemal nikdy tak rád, ako ju!“

A čo deti?

„Prečo si ma nevážia? Som predsa ich mama a venovala som im seba. Dala som im všetko, čo som len vládala. Ja viem, rozviedli sme sa a ex-manžel si nášho syna kupuje, ale prečo to dospelý človek nevidí? Uff, hnusne to bolí.“

Prečo sa mi to všetko deje a čo mám robiť, aby

  • partner žil so mnou a nie vedľa mňa,
  • aby ma otec mal rád
  • aby si ma deti vážili a
  • aby ma šéf ocenil
  • doplňte ďalšie 

Trpíte, keď sa ľudia nesprávajú tak, ako chcete

Prosím, plačem, kričím, ale nič nezaberá. Som v koncoch. Naozaj neviem, ako sa z toho vymotať.

Vaše utrpenie skončí, ak

sa naučíte zrkadliť. Potom dokážete ľudí prijať takých akí sú a prestane vás trápiť, že vás nechápu, že vám nepomáhajú, že vás nemajú radi…

Najskôr potrebujete pripustiť, že vlastnosť, ktorú vyčítate iným, máte v sebe aj vy.

Čiže, aj vám sa stáva, že si niekoho nevypočujete, ale začnete hneď radiť.

Aj vy niekedy nepomôžete. Možno máte radšej jedno dieťa, ako tie ostatné. Alebo máte radšej otca, ako mamu.

Keď sa presvedčíte, že vy robíte to isté, len iným ľuďom, posuniete sa ďalej. Očistíte každú neželanú vlastnosť od emócií. To sa prakticky robí tak, že na nej pohľadáte toľko plusov, koľko ste jej predtým dali mínusov.

Napr. mama ma nechápe – považujete za zlé a bolí vás to. Zrkadlením zistíte, že ani vy niekedy nechápete. Buď seba, alebo iných. Keď ste našli, kedy a komu ste to isté urobili vy, začnete neutralizovať emócie.

Plusy a mínusy sa dostanú do rovnováhy a vy sa budete cítiť omnoho lepšie. To je signál, že ste svoju odmietnutú vlastnosť „nepochopenie“ prijali späť  na vedomú úroveň.

O tento presun z podvedomia do vedomia išlo od samého začiatku.

Podvedome ste si preto pritiahli ľudí a situácie, ktoré vás mali priviesť k tomuto bodu. Cez hnev a bolesť ste dospeli do štádia, že ste pochopili lekciu a vedome prijali svoju vlastnosť, ktorú ste predtým odmietali.

Ako prijať nechcenú vlastnosť 

Celý postup prijatia vlastnosti z podvedomia do vedomia je jednoduchý. Má iba 4 kroky, ale aj tak pomáha okamžite. Účinok pocítite ako vnútornú úľavu.

A nielen to. Všetky situácie, ktoré prejdú vaším „transformačným procesom“ sa vyriešia definitívne. Nechcená vlastnosť sa už nebude vynárať spod hladiny, pretože ste ju presunuli do vedomia.

Výsledkom vašej práce je nový postoj k odmietnutým vlatnostiam. Už pre vás nie sú zlé a nežiadúce. Vnímate ich inak. Vďaka tomu ste boli schopní ich prijať naspäť do vedomia.

Bonusom je to, že s ľahkosťou dokážete prijať aj ľudí, ktorí vám odmietané vlastnosti demonštrovali. Môže to zájsť až tak ďaleko, že im za to budete vďační.

Na osobných terapiách sa to deje bežne. Nakoniec zistíte, že vám je jedno, či vás mama chápe alebo nechápe, že vám partner nepomáha, že otec vás nemá dostatočne rád, že vám šéf nedôveruje …

To všetko, čo som tu naznačila, vám podrobne ukážem v online kurze  Ako milovať rodičov, ktorí ublížili.

V kurze som na ilustráciu použila rodičov, pretože tých máme všetci. Všetci s nimi máme určité „patálie“ buď na vedomej alebo podvedomej úrovni.

Nie je to žiadna náhoda, ale zákonitosť. Súvisí to s hierarchiou osobných hodnôt, čiže s prioritami. Deti sú z hľadiska priorít kombináciou maminých aj otcových odmietaných vlastností.

 

Kurz Ako milovať rodičov, ktorí ublížili môžete aplikovať na všetky medziľudské vzťahy, rodinné, pracovné aj susedské. Stačí si namiesto rodičov dosadiť človeka, ktorý vám drása nervy, alebo vám ubližuje.

Túto tému rozoberiem aj na webinári 22.4 2018. Ak vám to dáva zmysel, rezervujte si hodinku tu>>.

Svoje otázky môžete písať už teraz na zuzana@zuzanarihakova.com.

 

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.