Prvých 6 krokov k peniazom

„Cítim sa ako v začarovanom kruhu. Pracujem od nevidím do nevidím, ale peňazí je aj tak málo. Miznú ako v čiernej diere. Chcela by som šetriť, aby bolo aj na horšie časy, ale stále to nevychádza. Čo robia bohatí inak? Ako je možné, že niekto si peniaze dokáže zarobiť, užívať a ešte aj odkladať? Ich tajomstvo by som fakt chcela poznať. Tieto preteky s peniazmi zo mňa vysávajú energiu a totálne ma ničia“, hovorí Bianka.

Prečo nemáte peniaze?

  1. Neviete ich zarobiť
  2. Viete ich síce zarobiť, ale všetky pomíňate
  3. Sú špinavé a komplikujú vám život
  4. Nezaslúžite si
  5. Nešetríte, pretože by vám nezostalo na bežné výdavky
  6. Doplňte svoje

Chudoba cti netratí

S peniazmi som si užila viac než dosť. Podľa môjho otca boli špinavé. Mama si myslela, že poctivou prácou človek nemôže zbohatnúť. Boli sme chudobní ako kostolné myši, hovorí klientka (s krycím menom Bianka). Naši ich veľmi potrebovali, ale súčasne ich nenávideli. Často som doma počúvala, že tých „ hnusných peňazí“ je zasa málo. Z domu som odišla s názorom – že sú špinavé a je lepšie ich nemať. Nebudem si s nimi predsa špiniť ruky.

Vydala som sa za boháča

Hádajte, ako to mal s peniazmi môj manžel. Jasné, že presne naopak. Miloval peniaze, ale aj prácu ktorou ich zarábal. Asi po roku som sa dozvedela, že som sa vydala za „boháča“. Možno vám beží hlavou, ako som to vyhrala. Áno, bola som šťastná, ale nie kvôli peniazom.

Áno, bola som šťastná, ale nie kvôli peniazom.

Bola som zamilovaná a peniaze mi skôr prekážali. Hnevala som sa na ne, že mi ho berú. Uverila som, že so mnou nemôže byť viac, pretože „musí“ zarábať. O prioritách sa mi vtedy ani len nesnívalo :). Luxus, ktorý sme spolu prežívali, som si svojím postojom dokonale otrávila. Uff…

Rozvod a peniaze

Rozvod je nádherná ukážka, ako to majú partneri s peniazmi. Poznám mužov, ktorí odišli z domu len so svojimi boxerkami. Potom je druhá kategória, kde sa ex-manželia férovo dohodnú a každý si ide po svojom. Obávam sa, že týchto je ako šafranu, ale určite existujú.

Nakoniec je 3. kategória, kde jeden z manželov berie všetko – ako po nebohom. Môj ex patrí do poslednej skupiny a to ma prinútilo zamyslieť sa nad peniazmi trochu hlbšie.

Chcela som poznať skutočnú príčinu, prečo ma peniaze tak úspešne obchádzajú.

Je pravda, že na určitý čas mi prišli do života – spolu s manželom, ale nakoniec mi spolu s ním aj odišli. Veľmi som chcela poznať pravú príčinu a hlavne som to chcela zmeniť, hovorí Bianka.

Môžu za to peniaze

Znovu to boli peniaze, ktoré „za to všetko“ mohli. Obviňovala som jeho, že je nefér a chamtivý. Súčasne som obviňovala aj seba, že som hlúpa a naivná. Najviac zo všetkého som obviňovala peniaze, že oni spôsobili všetko zlo.

Môj chudáčik ex sa stal obeťou zlatokopky a ja chudáčik som teraz bez manžela aj bez peňazí.

Koľká krivda! Hrozné! Moja vnútorná „obeť“ po rozvode narástla do mega rozmerov. Kŕmila som ju svojou energiou a čudovala sa, prečo som stále vyčerpaná.

P.S. Je to jednoduchšie, ako by sa zdalo. O tom, či máme peniaze rozhodujú naše vlastné priority uložené v podvedomí. Ako a prečo sa dozviete tu >> 

Peniaze sú neutrálne

Všimli ste si, že bez ohľadu na to, či Bianka peniaze mala, alebo nemala, boli stále zlé? Peniaze sú pritom úplne obyčajná vec. Vymieňame ich za tovar alebo služby a to je všetko. Ak som hladná, z peňazí sa nenajem, a preto ich vymením za chlieb.

Viete si predstaviť 4 kozy a 2 kravy v paneláku?

Podobne to funguje aj s príjmom. Keď niekomu pomôžem, dostanem za to peniaze. Peniaze teda nie sú ani dobré, ani zlé, ale sú neutrálne. Celkom určite za nič nemôžu. Je to obyčajné platidlo, ktorým meriame hodnoty. Je určite praktickejšie, ako kedysi kozy alebo kravy.

Peniaze sú výsledkom viacerých vecí

  1. Vyjadrujú hodnotu, za ktorú nám platia, alebo platíme my
  2. odrážajú našu zručnosť predávať . Či vôbec a ako sa nám darí premieňať svoje služby, alebo tovar na peniaze
  3. manifestujú náš vnútorný postoj. Či ich máme radi a považujeme ich za svojich pomocníkov, alebo sa nám zdajú špinavé, hnusné a odporné.

peniaze vyjadrujú hodnotu, zručnosť predávať a vnútorný postoj

4. Premietajú sa v nich naše emócie. Strachy, eufória, sklamanie. Strach, že nebude dosť na prežitie nás zožiera ako kyselina. Strachy však môžu ničiť aj tých, čo majú milióny. Niektorí milionári sa boja, že o svoje peniaze prídu. Strach je veľmi silná a ničivá emócia. Dá sa však účinne eliminovať, keď zistíme príčinu.

5. Do peňazí zvykneme premietať svoju seba-hodnotu. Zaslúžim si ich, alebo naopak, nezaslúžim.

6. POZÓÓÓR! Najdôležitejšie na koniec: 1. Krok k peniazom začína vo vašich prioritách. Ak peniaze nie sú vo vašich 3-4 najvyšších prioritách, nemáte ich ani na účtoch. Viac o prioritách sa dozviete tu >>

Odmena za zvládnutie procesu od výroby po predaj

Ako je možné, že peniazom dávame toľko prívlastkov? Špinavé, zlé, nenávidené, milované… Je pravda, že peniaze sú výsledkom mnohých krokov a ak niekde urobíme chybu, odmena nepríde.

Nestačí urobiť všetky kroky správne, ale musia byť aj v správnom poradí a správne načasované.

Napríklad včelár vyrába super med, ale nevie predávať. Ak chce dostať peniaze, musí si zohnať niekoho, kto ten med predá. Keby toho predajcu zle odhadol, môže mu zmiznúť aj s peniazmi.

Peniaze nabíjame emóciami

Je pravda že peniaze sú neutrálne, ale pomáhjú nám napĺňať naše potreby. Preto sa bojíme, že nebudú stačiť a umrieme. Strach zo smrti je základný strach človeka a všetky ostatné strachy sa od neho len odvíjajú. Protipólom strachu je bezpečie a istota.

Takže strach a bezpečie sú veľmi silné emócie, ktoré nás nútia robiť s peniazmi pračudesné veci.

Napr. používať peniaze ako nástroj moci. Bianka to pocítila na vlastnej koži. Bála sa, že nevie zarobiť dosť peňazí, a preto manželovi tolerovala „obchodné partnerky“. Nakoniec za jednou z nich aj odišiel a ďalšie „peňažné“ dejstvo sa pre ňu skončilo.

6 krokov k peniazom – prináša reálne peniaze 

Bianka na konzultácii pochopila, že ak chce mať peniaze, musí k nim zmeniť postoj.

  1. Najskôr sme teda neutralizovali jej emócie k peniazom. Jej postoj bol od detstva negatívny. Preto sme pohľadali ich prínos, aby sa vyrovnali nevýhodám. Keď sú plusy a mínusy v rovnováhe, vtedy sú peniaze „očistené“ od emócií. Postoj k nim sa zmení na neutrálny.
  2. Potom sme zistili, akú hodnotu majú pre ňu peniaze na podvedomej úrovni. To znamená, že sme odhalili jej priority.  Medzi prvými 3 prioritami peniaze neboli. Tak sa ukázalo, že podvedome pre ňu neboli dôležité. Vedome ich chcela a potrebovala, ale podvedome ich odmietala. Mala to podobne, ako jej rodičia. Vo svojej realite máme vždy to, čo je pre nás dôležité najmä na podvedomej úrovni.
  3. Prelinkovala si peniaze so svojími najvyššími prioritami a tým sa dostali medzi kľúčové priority aj na podvedomej úrovni. Prelinkovanie priorít je zo všetkých krokov k peniazom asi najnáročnejšie. Všimla som si to, keď som začala s prelinkovaním peňazí u seba. Existujúce priority sa držali svojich „pozícií“ zubami nechtami a nechceli sa nechať nahradiť inou prioritou. Vedome som vedela, že peniaze potrebujem, ale moje priority to akosi nezaujímalo.

Zatiaľ sme – neutralizovali emócie – odhalili priority – prelinkovali peniaze

4. Potom sme našli jej poslanie, pretože chcela zarábať s radosťou, čiže prácou, ktorá ju aj naplní. S poslaním je to niekedy zábavné. Jedna klientka robila realitáčku a keď sme odhalili jej priority, bola vydesená. Ukázalo sa, že jej poslaním je učiť a pomáhať ľuďom v seba-rozvoji. Na jednej strane si to nevedela predstaviť, ale potom si uvedomila, že to už robí. Jej známi sa na ňu obracajú so svojimi problémami a spontánne im radí, niekedy aj bez požiadania.

5. A nakoniec zmenila postoj k šetreniu a začala si tvoriť finančnú podušku. Pochopila, že šetrenie je odmena, ktorú vypláca sama sebe. Predtým šetrenie vnímala tak, že keď odloží bokom, tak jej zostane menej na míňanie. Pri takomto postoji sa aktivuje pocit nedostatku. S novým postojom je to odmena za to, že som úžasná. A napokon, žiadne strachy. Sú to moje peniaze a keby bolo veľmi zle, tak ich použijem.

6. S novým postojom – najskôr dáva odmenu sebe na špeciálny účet. Je dôležité dať svojmu účtu príťažlivý názov, aby vyvolával pocit hojnosti. Napríklad môj účet na úspory sa volá Fond hojnosti.

Bianka urobila všetkých 6 krokov k svojím peniazom

Teraz  je finančne slobodná a zarába tým, čo ju najviac baví. Okrem toho odkladá a jej poduška sa utešene zväčšuje. Podušky nielenže tlmí „finančné otrasy“, ale dodáva jej aj pocit bezpečia a istoty. Bez objavenia svojich priorít by o finančnej slobode mohla len snívať.

P.S. To, čo dosiahla Bianka môžete mať aj vy. 6 krokov k peniazom nie je žiadna „ducharina“, ale je logický a overený postup, ktorý funguje u každého. 1. krokom je objavenie svojich osobných priorít 🙂

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.