Strach vás uväzní, ak mu to dovolíte

Strach a šťastie sa neráčia. Tam, kde je jeden, druhý nemá miesto. Všetci chceme šťastie, ale ako sa zbaviť strachu? Ako ho len dostať pod kontrolu? Možno by stačilo vedieť, ako strach funguje – čo ho posilňuje a naopak, čo ho oslabuje.

Strach ako sluha

Strach je užitočný, keď nás chráni pred nebezpečenstvom. Ak sa ocitneme v ohrození, zaktivizuje sa zadná časť mozgu a začne zvoniť na poplach. Vtedy reagujeme pudovo – bojuj, alebo uteč. Je to prirodzená podvedomá reakcia. Naše podvedomie je o 200 milisekúnd rýchlejšie, ako vedomie, a preto v nebezpečných situáciách najskôr konáme a potom rozmýšľame.

Strach je krutý pán

Strach v roli pána vás môže uväzniť bez toho, aby ste si to vôbec všimli. Môže vás obmedzovať a v krajných prípadoch aj paralyzovať. Prejavuje sa najskôr na psychickej úrovni, ale ak sa dlho nerieši, môže sa odraziť  aj na fyzickom zdraví. Človek vtedy pociťuje úzkosť, zvieranie žalúdka a podobne.

Napríklad ja pociťujem strach – v krku. Mám pocit, že tam mám obrovský zemiak, ktorý mi bráni rozprávať a prehltávať.

Strach ako taktika

Strach môže slúžiť ako taktika, vedomá alebo podvedomá. Ak napríklad vaše dieťa zistilo, že keď sa bojí, získava viac vašej pozornosti, „pestuje“ si ho. Vedome nevie, ako upútať vašu pozornosť. Ak sa to vďaka strachu darí, tak ho začne používať ako nástroj, ktorý mu prináša výhody. Mnoho dospelých používa podvedomé taktiky, ktoré sme si vypestovali v detstve. Kým sa im nepozriete na zúbky, nepohnete sa z miesta a strach nás bude strašiť aj naďalej. Ak si uvedomíme, aké výhody vám strach prináša – môžeme nájsť iný spôsob, ako ich dosiahnuť.

Ako zabrániť, aby vás strach nepremohol

Pomôže vám uvedomiť si hranicu, pokiaľ strach ešte slúži a kedy už začína obmedzovať. Ak ste v lese zbadali stádo diviakov, prirodzene naskočí strach. Zariadite sa podľa toho a strach vás ochráni pred prípadným zranením. Ťažšie sa však identifikuje strach, ktorý sa „vplýžil“ do vášho života nepozorovane.

Napríklad moja klientka pripravila webinár. Pozvala ľudí a keď mal webinár začať, zlyhala technika. Spanikárila a vysielanie sa nekonalo. Ovládol ju strach zo zlyhania a ďalší webinár urobila až po našej konzultácii.

Tip: ak ste prestali robiť niečo zo strachu, alebo ste prestali niekam chodiť zo strachu, pán strach nad vami pravdepodobne prebral kontrolu. Vždy, keď sa mu podvolíte, posilňujete ho. Zmapujte si svoje strachy – v čom vás obmedzujú? Čo vám nedovolia robiť?

Ako pracovať so strachmi

1) Najskôr si potrebujete svoj strach priznať. S „nepriznaným“ sa nedá pracovať, a teda sa to ani nedá riešiť. Ak si strach nechceme priznať, vytesňujeme ho z vedomej mysle do podvedomej. To ale neznamená, že sa stratí. Znamená to len toľko, že „zíde z očí – zíde z mysle“ a vznáša sa nad vami ako ťažký mrak.

Presunutím z vedomia do podvedomia sa zväčšuje „neviditeľné“ bremeno

Horšie však je, že presunutím z vedomia do podvedomia sa zväčšuje „neviditeľné“ bremeno, ktoré vás oslabuje a vysáva z vás energiu. Zmyslom tohto bremena je upútať vašu pozornosť a vedome vyriešiť to, čoho ste sa chceli zbaviť. V tejto vedomej práci ide o presun z podvedomia späť do vedomia. Inak by sa dalo povedať, že si rozširujete vedomie.

Rozširovanie vedomia je vlastne osobný rozvoj, alebo osobný rast. Osobný rast je prirodzený. Tým, že sme súčasťou prírody, nikto sa nás nepýta, či sa nám chce, alebo nechce rásť. Rozvíjať sa jednoducho musíme. Ak sa vzpierame a hráme na slepú babu, osobný rast nás poriadne doráňa. Keď sa mu postavíme čelom, náš rast prebieha omnoho „láskavejšie“.

2) Uvedomte si, čoho presne sa bojíte. Kým to neurobíte, zo strachu sa stáva „monštrum“. Nakoniec vás tak silno ovládne, že po čase už ani neviete, čoho sa vlastne bojíte.

3) Potom pohľadajte výhody, ktoré vám strach prináša. Možno to znie nelogicky, ale ani strach nie je logický.

Pohľadaním výhod, ktoré vám strach prináša, ho neutralizujete a tým aj oslabujete.

4) Teraz začnite postupne robiť to, z čoho máte najväčší strach. Robte malé krôčiky aj napriek tomu, že sa bojíte. Mne osobne pomáha mantra: „poď môj kamarát strach, ideme na to“.

5) Vždy, keď urobíte niečo, hoci máte strach, oslabujete ho. Vaša odvaha sa posilňuje a strach oslabuje.

Spolu s odvahou bude rásť aj vaše sebavedomie a sebaistota.

O čom je strach?

Pochopenie mechanizmu strachu by vám mohlo pomôcť vymknúť sa z jeho pazúrov. O čom teda je? Strach sa týka budúcnosti, blízkej alebo vzdialenej. Nezvykneme sa báť minulosti, ale vždy len budúcnosti. Čoho sa bojíme? Bojíme sa, že v budúcnosti bude toho zlého viac, ako toho dobrého. Bojíme sa, že zlyháme a budeme znášať nepríjemné následky.

Nebojíme sa minulosti, ale vždy len budúcnosti.

Čoho sa zvykneme báť?

Najsilnejší zo všetkých strachov je strach zo smrti. Z psychologického hľadiska sú všetky ostatné strachy odvodené od tohto základného.

Strach zo smrti

Tento základný strach sa v dennom živote prejavuje ako strach, že nám nebudú stačiť peniaze na jedlo, na bývanie a základné potreby. Patria sem aj strachy o zdravie, ktoré naskočia vždy, keď ochorieme, alebo máme zdravotné problémy. Vtedy si zvykneme uvedomiť, že byť zdravý a sebestačný nie je samozrejmosťou. Ak nemáme oporu v rodine alebo u priateľov, strach rastie.

Strach, že nie som dosť dobrá, alebo dobrý

Tento strach je ako vírus. Trpí ním 97 % ľudí na celej planéte. Nezáleží na tom, či sú bohatí, alebo chudobní, muži alebo ženy. Nezáleží ani na fyzickej kráse, ani na šikovnosti či  schopnosti. Ako sa tento strach prejavuje? Porovnávaním.

Ak sa človek porovnáva s niekým iným, je to signál, že so sebou nie je spokojný.

Porovnávanie však nepomáha, pretože človeka stavia do nadradenej alebo podradenej role. Cesta do srdca iného človeka však vedie cez rovnocennú pozíciu. To znamená, ani viac, ani menej, ale za rovno.

Strach, že ma ostatní nebudú milovať

Tento strach je najsilnejší u ľudí, ktorí nemilujú seba samých. Láska k sebe im chýba a preto ju hľadajú vonku. Láska je mimoriadne dôležitá potreba a keď nie sme schopní si ju vypestovať sami, žobreme ju od iných. Vyhrážame sa, podriaďujeme sa, manipulujeme, len aby sa nám ušlo trochu lásky. Keď sa to podarí, v hĺbke duše im neveríme. V podstate ani nevieme, ako to „chutí“, pretože túto kvalitu v sebe nemáme rozvinutú, a preto ju ani nepoznáme.

Láska je mimoriadne dôležitá potreba a keď nie sme schopní si ju vypestovať sami, žobreme ju od iných.

Strach z odmietnutia a bolesť

Odmietnutie je opakom lásky. Snažíme sa mu vyhnúť, ako čert krížu. Odmietnutie zvykneme prijímať bolestivo, pretože sa zvykne spájať s pocitom „nie som dosť dobrá“.

Bolesť z odmietnutia závisí od toho, kto nás odmietol.

Ak je to niekto, koho sme si postavili vedome či podvedome na piedestál, bolesť je obrovská. Ak nás odmietne človek, ktorý pre nás nie je dôležitý, nevadí nám to.

Strach a podvedomé priority

Strachy veľmi úzko súviasia s podvedomými prioritami. Podvedomé priority vyjadrujú, čo je pre človeka najdôležitejšie – až po úplne nedôležité. Prvé 3 najvyššie priority sú pre človeka najdôležitejšie. Ak sú z nejakých dôvodov ohrozené, človek sa bojí. Čím je väčšia prekážka v naplnení prvých 3 priorít, tým väčší strach človek pociťuje. Ak vám na niečom nezáleží, pretože to máte v spodných prioritách, strach nemáte.

Ak vám napríklad veľmi záleží na tom, aby ste mali rodinu a váš vzťah sa začína rozpadať, bojíte sa. Keby pre vás rodina nebola dôležitá, strach by bol menší.

V mojom prípade je najvyššou prioritou štúdium sebarozvoja a marketingu. Ak nemám dosť peňazí na vzdelávanie, môj strach sa zväčšuje. Keď pociťujem dostatok, strach zmizne. Rovnako to mám zo zdravím. Kým som nemala problémy s chôdzou, nebála som sa, že v budúcnosti nebudem môcť chodiť. Akonáhle sa však vyskytli problémy, strach je so mnou stále.

Ide len o to, čo s ním urobím. Uvedomujem si ho a priznávam, že ho mám. Hľadám možnosti, ako zlepšiť svoje zdravie, pokiaľ možno, bez operácie. Cvičím, posilňujem svalstvo a robím to, čo mi odborníci poradili. Inak povedané, robím maximum a vnímam, že aj keď sú výsledky nestále, môj strach sa zmenšuje. 

Ak sa namiesto sebaľútosti

  • zaktivizujete,
  • získate informácie a odborné rady a 
  • aj sa nimi budete riadiť, strach vymizne.

Môžno nie úplne, ale keď je slabý, udržuje vás v bdelom stave a pomáha vám ako najvernejší pomocník :).

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.