Nie som dosť dobrá…a čo vy?

…je brzda, ktorá vám nedovolí rásť a dosahovať ciele, po ktorých túžite. Zráža vás na kolená a ani si to neuvedomujete. Aj keď pridávate plyn, so zatiahnutou ručnou brzdou sa ďaleko nedostanete. UVOLNITE TÚTO BRZDU a váš život naberie nové rozmery.

Brzdu môžete uvolniť  tým, že pochopíte príčinu. Čo by mohlo byť príčinou? Hlavne to, že nie ste sama sebou. Čo ak vôbec neviete, aké to je byť sama sebou? Možno si myslíte, že žijete svoj vlastný život, ale v skutočnosti ste tou poslednou osobou, na ktorú v bežnom živote myslíte. Snažíte sa vyhovieť svojmu partnerovi, deťom, rodičom, šéfom…doplňte. Vždy, keď uprednostníte potreby iných ľudí pred svojimi, vyjadrujete, že ste menej dôležitá, ako ostatní.

Zrkadlový zákon

A aby toho nebolo málo, zrkadlový zákon vám to bude prostredníctvom iných ľudí neustále potvrdzovať. To znamená, že aj iní ľudia vám budú dávať najavo, že nie ste dosť dobrá alebo dôležitá. Napríklad vy urobíte maximum, ale pre ostatných to bude málo. Možno sa obetujete a namiesto stretnutia s priateľkou zostanete doma, upracete byt a uvaríte večeru. Partner to však berie ako samozrejmosť a ocenenia sa nedočkáte. Ak má za sebou zlý deň, tak vás ešte počastuje kritikou alebo vulgárnosťami.

Nálepky

Nálepky sú rôzne hodnotenia, posudzovania i odsudzovania. Vyjadrujú názory iných ľudí na vás. Začína to v detstve, kedy sa rodičia snažia vás čo najlepšie vychovať. Napriek tomu sa na vás prilepí obrovské množstvo nálepiek, ktoré vás v živote brzdia. Vďaka nim ste stratili svoju identitu. Neviete, kto vlastne ste a čo potrebujete. Ak vám napríklad hovorili, že namiesto parádenia by ste sa mali radšej učiť, máte na sebe nálepku s názvom: „ty nevieš čo je v živote dôležité“. A neverbálny dovetok – viem to ja, tvoja mama. Keď ste po skončení základnej školy chceli študovať herectvo a vaši rodičia preferovali medicínu, asi sa vás snažili presvedčiť. Ak ste podľahli, prijali ste ďalšiu nálepku: „ty nevieš, čo je pre teba dobré“. Vieme to my, tvoji rodičia! Rodičia vychovávajú deti na svoj obraz a ak nerešpektujú ich osobné hodnoty, pri každom rozdielnom názore na nich pristala ďalšia nálepka.

IMG_1448Následkom niektorých nálepiek aj v dospelosti hľadáte niekoho, kto vám povie, čo je pre vás dobré. Naivne si myslíte, že keď  vás partner miluje, tak on to bude vedieť. Takto to však nefunguje. Mohol by to vedieť vtedy, keby poznal hierarchiu svojich osobných hodnôt a mal záujem poznať aj tú vašu. Toto však nie je bežný jav. Ostatní ľudia za vás radi rozhodujú, pretože spolu so zodpovednosťou za svoj život im dávate do rúk svoju silu. Stávate sa tak na nich závislá a to im vyhovuje. Vôbec sa nebudú vzpierať a radi to pre vás, ale i pre seba urobia. Ak sa potom vzťah rozpadne, vy ste na tom podstatne horšie, pretože v osobe partnera vám odchádza aj mentor. Takúto situáciu som prežila a pristátie v realite bolo veľmi – veľmi tvrdé. Keď som pochopila lekciu, dospela som k záveru, že náš život je geniálne nastavený. Za uspokojovanie svojich potrieb je zodpovedný každý sám a táto úloha sa nedá delegovať. Ak si to chcete uľahčiť tak, ako som to nevedome urobila ja, zbytočne strácate čas. Jedného pekného dňa vás niekto prinúti otvoriť oči. Mojím cieľom je zobudiť vás skôr.

Škodlivý účinok nálepiek

Nálepka vám škodí vtedy, ak ste názor iných ľudí prijali za svoj. Dieťa do siedmych rokov prijíma takmer všetky názory za svoje. Najviac pôsobia tie, ktoré sú najčastejšie opakované, alebo ktoré sú spojené s najsilnejšími emóciami. Čím viac nálepiek máte na sebe, tým viac ste od seba vzdialení. Na svoju výnimočnosť ste pod ťarchou nálepiek takmer zabudli. Ak niečo chcete, tak si možno overujete u iných ľudí, či je to správne. Akoby ste si pýtali súhlas. Od koho? Od ľudí, na ktorých vám záleží. Ktorí sú pre vás určitou autoritou alebo ich obdivujete. Čím častejšie to robíte, tým horšie sa so sebou cítite.

Ako vystúpiť zo začarovaného kruhu?

Začnite odlepovať nálepky. Pekne jednu po druhej. Aby ste vedeli, ktorú nálepku treba odlepiť, najskôr si ju musíte pomenovať. K tomu vám poslúžia vaše pocity. Ak po niečom zatúžite, sledujte svoju reakciu. Čo urobíte? Pôjdete si za tým, alebo si dáte svoju potrebu niekýn odobriť?

Napríklad chcete ísť na zaujímavú prednášku. Ste na materskej dovolenke a potrebujete, aby manžel prišiel z práce trochu skôr. Pre neho je to komplikácia navyše a pokúsi sa vás odhovoriť. Ak sa mu to nepodarí, možno použije silnejšie argumenty. Zdôvodní, prečo je mimoriadne dôležité, aby bol v práci až do večera. „Vieš miláčik, dokončujeme ten projekt a ja som zaň zodpovedný“. A možno ešte dodá: “ ak ten projekt nestihneme, nebudú prémie“. Výsledok? Vzdali ste to a na prednáške ste neboli.

Kľúčom je vaše vnímanie

Dôležité je, ako vyhodnotíte danú situáciu vy. Neboli ste na prednáške, pretože manželov projekt je dôležitejší ako vaša prednáška? V takomto prípade by vaša nálepka mohla mať názov: „som menej dôležitá, ako manžel“, alebo “ moja úloha matky je menej dôležitá, ako manželova pozícia v práci“, alebo „ja som len doma a nemám teraz žiadne príjmy“, z čoho opäť vyplýva, že ste menej dôležitá. Na konzultácii by sme zistili presne, ktorú nálepku treba odlepiť.

Keď nálepku identifikujete, posuňte sa k ďalšiemu kroku. Spomeňte si na konkrétne situácie, kedy ste pre seba boli dôležitá. Tým sa vaša dôležitosť i nedôležitosť dostávajú do rovnováhy a pocítite okamžitú úľavu. Zistíte, že máte obidve strany mince, ktoré tam vždy boli, ale vy ste vnímali len tú jednu. Žijeme v duálnom svete a jednostranné vnímanie prináša bolesť.

Zázračné zrkadlo

dance-113021_640 (1)Na identifikáciu nálepiek vám poslúži aj zázračné zrkadlo. Funguje na rovnakom princípe, ako fyzické zrkadlo a vždy sa v ňom odráža iba to, čo sa nachádza pred ním. Na rozdiel od „normálneho“ zrkadla je neviditeľné, pretože je nehmotné. Napriek tomu vám so zrkadlovou presnosťou ukáže, ako sa vnímate vedome, či podvedome. Zrkadlá vám nastavujú iní ľudia alebo situácie preto, aby ste venovali pozornosť svojím vlastnostiam, ktoré ste potlačili do podvedomia. Celistvou sa stanete vtedy, keď ich prijmete naspäť do vedomia.

V predchádzajúcom príklade by na nálepke bolo napísané: NIE SOM DÔLEŽITÁ. Nálepka sa odlepí vtedy, keď prijmete svoju vlastnosť, že nie ste pre seba dôležitá.

Prijatie svojej potlačenej vlastnosti

V celom procese ide o prijatie všetkých vašich vlastností, teda aj tých, ktoré ste predtým potlačili do podvedomia. Môže to vyzerať napríklad takto: „niekedy som pre seba dôležitá a niekedy pre seba dôležitá nie som. NO A ČO!“ Mám v sebe obidve polarity a je to v poriadku.

Prijatím svojej vlastnosti – nedôležitosti, ste sa dostali do rovnováhy. Zákon rovnováhy zaúčinkuje vždy, keď sa vychýlite. Nie je možné byť vždy iba dôležitá. Žijeme vo svete polarít a tam, kde je jedna vlastnosť, tam je aj jej opak, hoci ho človek nevníma.

Paradoxy

Paradoxne sa v tomto prípade prijatím svojej „nedôležitej“ stránky stávate celistvejšou. Ak vám niekto zvonku dá najavo, že nie ste dôležitá, tak vás to nebude trápiť, pretože už to o sebe viete. Vedome ste to prijali a zariadite sa podľa toho v ďalších situáciách. Keby sa opakovala situácia s prednáškou, tak namiesto hnevu na manžela, ktorý vám odzrkadlil „nedôležitosť“ sa zariadite. Buď si zavoláte niekoho povarovať deti, alebo prinútite manžela prísť skôr z práce aj za cenu prémií. Omnoho dôležitejšie ako prémie je vaša sloboda a vedomé napĺňanie svojich potrieb.

Ako zmeniť „nie som dosť dobrá“ na pravý opak?

prestaňte sa porovnávať, pretože ste neporovnateľná. Čo je lepšie? Paprika? Jahody? Orechy? Ako to chcete porovnať? Každé porovnávanie končí tým, že sa buď ponižujete alebo povyšujete. Trpíte tým nielen vy sama, ale aj všetky vaše vzťahy. Nie ste o nič lepšia, ale ani horšia, ako ostatní. Ste iná, výnimočná a celkom určite dosť dobrá

ak niečo chcete, venujte pozornosť svojím pocitom a svojmu správaniu. V prípade, že ste si predtým pýtali povolenie, tak zariskujte a splňte si svoju túžbu. Aj za cenu vonkajších strát. Uvedomenie si, že ste dosť dobrá, vám to stonásobne vynahradí

pozrite sa do zázračného zrkadla a zistite, čo vám iní ukazujú. Sú to rôzne podvedomé vlatnosti, ktoré ste v sebe potlačili, pretože sa vám nezdali dosť dobré

prijmite svoje potlačené vlastnosti. Okrem toho, že vás posilnia, vás aj vyslobodia z klietky, ktorú ste si nevedome vytvorili.

♥ PRAJEM ŠŤASTNÚ CESTU K VÁŠMU SEBAVEDOMIU ♥

 

Zuzana Riháková
Vzťahy - Strachy - Peniaze 15 rokov študujem a denne praktizujem. Robím terapie, ktoré menia ľuďom životy a veľmi rýchlo môžu zmeniť aj ten váš. Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.